Do zobaczenia w trasie. Recenzja filmu Nomadland

Na co dzień wydają się być tacy sami jak my wszyscy – chodzą do pracy, zarabiają. Jedno ich jednak różni. Gdy większość Amerykanów wraca do swoich mieszkań bądź domów, oni zmierzają do vanów lub kamperów. Tam śpią i spędzają wolny czas. Nomadzi, bo o nich mowa, wyróżniają się życiem w ciągłej podróży. To oni są bohaterami filmu Nomadland w reżyserii Chloé Zhao, który został nagrodzony trzema Oscarami. 

Czytaj dalej

Wszystkie drogi prowadzą do szpitala- recenzja serialu New Amsterdam

Tradycja seriali medycznych sięga już lat powojennych. Od początku tego typu produkcje cieszyły się szczególnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wysp Brytyjskich. Czy  wszystkie pomysły na to jak w ciekawy, zaskakujący i pełen zwrotów akcji sposób przedstawić losy pracowników szpitali, zostały już wyczerpane? Amerykańska sieć telewizyjna NBC udowadnia, iż nic bardziej mylnego! Czy zatem kultowy już Dr House może obawiać się konkurencji Maxa Goodwina – nowego ordynatora szpitala New Amsterdam? 

Czytaj dalej

Mała grupa, a spełnione duże marzenie

Na twarzy niejednej osoby odmalowało się zdziwienie, gdy 1 maja po torach kopalnianych w Koninie przejechał pociąg osobowy. Szlakiem Kolei Górniczych – pod taką nazwą, wynajęty od spółki Koleje Wielkopolskie skład, zabrał pasjonatów kolei w niezwykłą podróż. Za organizacją całego wydarzenia stoi niewielka grupa, która działa pod nazwą Konińscy Miłośnicy Transportu Publicznego. 

Czytaj dalej

Królewski tydzień w Rzymie

Doskonały tydzień zwieńczony pierwszym w karierze zwycięstwem w turnieju WTA 1000 ma za sobą Iga Świątek. Najlepsza Polska tenisistka udowodniła, że ceglana nawierzchnia jest dla niej wyjątkowo łaskawa, a forma przed wielkoszlemową obroną trofeum z Paryża rośnie. 

Czytaj dalej

Spóźniony prezent rocznicowy – recenzja reedycji albumu Johna Lennona „Plastic Ono Band”

W grudniu zeszłego roku przypadła 50. rocznica wydania pierwszego solowego albumu Johna Lennona po rozpadzie The Beatles – „Plastic Ono Band”. Oczekiwano wydania jubileuszowej reedycji tego wydawnictwa, jednak wydano tylko książkę poświęconą pracy nad płytą. Ostatecznie jednak w kwietniu wydano długo oczekiwaną płytę. Czy warto odsłuchać klasycznego albumu w nowym wydaniu?

Czytaj dalej

Odklucz wykluczonym drzwi do kultury

Na kulturę zgodnie z definicją E. Tylora składają się m.in. takie elementy jak: wiedza, wierzenia, prawo, moralność i obyczaje. Są one przyswajane przez jednostkę w trakcie socjalizacji. Jednak proces ten zostaje zaburzony, gdy dana osoba  ma ograniczony dostęp choćby do kultury materialnej. Niestety zjawisko to nadal jest powszechne. W celu udzielenia pomocy  osobom wykluczonym Stowarzyszenie Sztukater zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Darów Kulturalnych.

Czytaj dalej

Czy sport umiera?

Żadna inna dziedzina życia nie dostarcza nam aż tylu skrajnych emocji, co sport. W ciągu kilkunastu minut z najsmutniejszych ludzi na świecie możemy stać się najszczęśliwszymi. I na odwrót. Jest wiele zwrotów akcji. Niczego nie da się przewidzieć. Właśnie za to go kochamy.

Czytaj dalej

Samochód elektryczny w Rajdzie Dakar

Na Rajdzie Dakar, który odbędzie się w styczniu 2022 roku, będzie miało miejsce spektakularne wydarzenie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będziemy świadkami tworzenia się nowego standardu w wyścigach Dakar. Mianowicie Audi jako pierwszy producent samochodowy wystawi zespół, który na wyposażeniu będzie miał nie auto spalinowe, tylko elektryczne.

Czytaj dalej

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet na śląskim

Chorzowski Stadion Śląski w pierwszych dniach maja został lekkoatletyczną stolicą światowej królowej sportu. Do Polski zjechały największe gwiazdy, aby rywalizować o jak najlepsze wyniki, medale oraz kwalifikacje olimpijskie do tokijskich igrzysk. Sprinterskie dystanse gwarantowały emocje, zaś polskie akcenty rozgrzewały miliony kibiców. 

Czytaj dalej

TUU (OPRÓCZ BUC-A) WARTO ZAJRZEĆ

@tuumagazyn to poznańskie czasopismo prężnie działające już od 2016 roku. Przed czasami pandemii można było znaleźć je w kawiarniach, kinach studyjnych, pracowniach oraz centrach kultury. Mimo niskiego nakładu redakcja rozwija się i zachęca kolejnych czytelników. Jaki więc jest fenomen magazynu przy aktualnej konkurencji prasowej?

Czytaj dalej

Sierściuch

W pokoju unosiły się białe kłaczki. Kłaczki te wyglądały jak małe chmurki. Chmury za oknem zwiastowały deszcz. Deszcz to coś, co sprawia, że futerka wyglądają koszmarnie. Koszmarem dla sierści są również insekty. Insekcik taki potrafi zanurkować w miękkości, a żeby go stamtąd wyciągnąć, trzeba naruszyć futerko. Futerko z plackowatymi prześwitami nie jest już tak imponujące. Imponuje za to dostępny w sklepach szeroki asortyment środków do pielęgnacji włosów. Włos od tej oferty się na głowie jeży. Jeże z kolei nie mają takich problemów ze swoimi igiełkami. Igiełkopodobne coś wykorzystywane jest do produkcji   szczotek. Szczotka to najlepsza przyjaciółka każdego sierściucha. Sierściucha można było kiedyś znaleźć w kamienicy nr 8.

Czytaj dalej

Słabość ciała – idea transhumanizmu w popkulturze

Od chwili gdy zrozumiałem słabość mego ciała. Degustowało mnie. Pragnąłem siły i pewności stali. Aspirowałem do czystości błogosławionej maszyny. Twój gatunek przyczepia się swego ciała, jakby nie miało zgnić i cię zawieść. Jednego dnia, żałosna biomasa, którą zwiesz świątynią, zadrży i będziesz błagać mój gatunek o ratunek. Lecz ja już jestem uratowany… albowiem maszyna jest nieśmiertelnaMagos Dominus Regius.

Czytaj dalej

Twój czas (nie) jest teraz

Jak wielu z nas odkłada rzeczy na później? Czekamy do następnego dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Dzień mija za dniem i nagle zdajemy sobie sprawę, że nie mamy jednak tyle czasu, ile myśleliśmy, a ten, który straciliśmy na bezczynnym siedzeniu i przekładaniu wszystkiego na zaś, już nie wróci. A gdyby tak zaryzykować i zacząć żyć chwilą? Nie wybiegać w przyszłość, a skupić się na tym, co tu i teraz. Czy życie nie stałoby się dzięki temu bardziej barwne, a my zaczęlibyśmy dostrzegać elementy, które wcześniej umknęły naszej uwadze? 

Czytaj dalej

Współczesne wyzwania międzynarodowe

Źródła oraz przyczyny sporów i konfliktów międzynarodowych to zazwyczaj kwestie bardzo złożone i wynikające z wielu czynników. Pomimo obecności oraz funkcjonowania rozmaitych organizacji, mających za zadanie zapewnienie pokoju, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz gwarancji nienaruszalności praw człowieka, na licznych obszarach prowadzone są działania zbrojne, a prawa człowieka są pogwałcane. Zauważalne są rosnące tendencje populistyczne w Unii Europejskiej, brak postępu i rozwoju oraz zmiana jakości organizacji międzynarodowych. Pojawiają się także nowe czynniki kształtujące konflikty międzynarodowe. Świat boryka się z różnego rodzaju wyzwaniami, a postęp nowych technologii wpływa na rozwój obszaru, zasięgu oraz możliwości prowadzenia rywalizacji na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej

Plastyczna wizja narodowej historiografii – wystawa „Polska. Siła obrazu.”

Mimo że przez blisko osiemdziesiąt lat nurty w malarstwie wpływały na artystów i zmieniały postrzeganie sztuki na mnogość sposobów, tak zdecydowaną większość łączyło ich twórcze dążenie do przedstawiania swojskości, polskości i wspólnoty. Malarstwo przełomu wieków skrywa emocje i twórcze natchnienia autorów, które możemy dostrzec w mistrzowskich pociągnięciach pędzlem, użyciu odpowiedniej palety barw i uwidocznioną na płótnie impresję. Warto więc zatrzymać się przy każdym dziele, złapać trzy spokojne wdechy i zaprosić siebie w tę malowniczą podróż, poczuć artystyczny kunszt i wysublimowany smak wszelkich walorów widocznych na obrazach.

Czytaj dalej

Kto orzeka lepiej?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar swoją kadencję zaczął w 2015 roku. Trwała pięć lat. I chociaż minęła w zeszłym roku, Prawo i Sprawiedliwość do tej pory nie wybrało następcy. Trybunał Konstytucyjny mimo to uważa, że doktor nauk prawniczych nie powinien sprawować urzędu rzecznika. Choć, jak wiemy, zasady kadencyjności wielokrotnie w sądach i mediach publicznych były naruszane przez obóz władzy.

Czytaj dalej

STAN ZDROWIA WIĘZIONEGO OPOZYCJONISTY, ALEKSIEJA NAWALNEGO ULEGŁ ZNACZNEMU POGORSZENIU. TRWAJĄ APELE O POMOC

Jak wynika z doniesień Aleksiej Nawalny, tytułowany mianem największego politycznego rywala Władimira Putina, od ponad trzech tygodni prowadzi strajk głodowy. Protest ma na celu zagwarantowanie lepszych warunków w trakcie odbywania kary w rosyjskim zakładzie karnym. Jego skutki są coraz bardziej odczuwalne, istnieje zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zwolennicy i przedstawiciele Nawalnego apelują o pomoc.

Czytaj dalej

Ulotka reklamowa w przebraniu dokumentu. Recenzja trzeciego sezonu „Formuła 1: Jazda o życie”

Serial dokumentalny Netflixa o Formule 1 właśnie doczekał się kolejnego sezonu. Wypuszczony pod koniec marca sezon numer 3 opowiada o rywalizacji podczas wyścigów Grand Prix w roku 2020. Rywalizacja obfitowała w niespodzianki, pomimo dość oczywistego zwycięzcy całego sezonu – Lewisa Hamiltona. Czy Netflixowi udało się uchwycić magię ubiegłorocznej rywalizacji?

Czytaj dalej

Sceniczna opowieść – poznajcie Queens!

Dawno, dawno temu pewien angielski władca z dynastii Tudorów nie uzyskał od papieża zgody na unieważnienie małżeństwa. Był jednak do tego stopnia zdesperowany, zakochany lub uparty, że gotów był założyć własny kościół, byle tylko postawić na swoim i ożenić się z Anną Boleyn. Henryk VIII, bo to o nim mowa, znany jest również z tego, że po tym spektakularnym wydarzeniu był żonaty jeszcze czterokrotnie – miał więc łącznie sześć żon. Historia pamięta głównie o dwóch pierwszych, które wydały na świat późniejsze słynne władczynie Anglii. Czy jednak kiedykolwiek słyszeliście o tym, żeby te sześć kobiet po śmierci Henryka… założyło razem zespół muzyczny?

Czytaj dalej

„Hera, koka, hasz, LSD” zamienia się w „Cud” – muzyka Karoliny Czarneckiej

Zapewne każdy polski użytkownik internetu kojarzy hit 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA) pt. „Hera, koka, hasz, LSD”. Jego wykonawczyni, Karolina Czarnecka, może i przeglądu nie wygrała, ale przez długi czas pozostała na ustach młodego pokolenia – w ciągu tygodnia od opublikowania występu w serwisie YouTube, wideo obejrzało 1,5 miliona widzów. Co zmieniło się w twórczości młodej piosenkarki od 2014 roku i pamiętnego występu we Wrocławiu? 

Czytaj dalej

FIŃSKI SYSTEM EDUKACJI-SYSTEM IDEALNY ?

Wiedza to potencjalny towar eksportowy kraju skandynawskiego. Inwestowanie w rozwój oraz budowanie społeczeństwa opartego na użytecznych wiadomościach stanowi podstawę cudu edukacyjnego. Pełna autonomia świadczenia kształcenia to elastyczny poziom nauczania, rola społeczno-kulturowa. Poziom publicznego systemu szkolnictwa, opartego na podstawie profesjonalizmu i nieustannym przygotowywaniu grona nauczycielskiego, ujawnia fundamentalne podłoże całej organizacji fińskiego systemu nauczania.

Czytaj dalej

Notre-Dame – Historia „Naszej Pani”

15 kwietnia mijają 2 lata od pożaru Katedry Notre-Dame w Paryżu. Katedrę z pożaru niestrudzenie ratowało około 400 strażaków. Ogień strawił głównie dach katedry. Za przyczynę pożaru prokuratura uznała wypadek. Możliwość podpalenia jako akt terrorystyczny została wykluczona. Trzy osoby odniosły obrażenia. Pożar ugaszono dzień później około godz. 4:00. Nie udało się uratować dachu świątyni i sygnaturki. Na szczęście ocalały najważniejsze zabytki. Prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował odbudowę katedry. Liczne osoby prywatne, instytucje i przedsiębiorstwa, także zagraniczne postanowiły wspomóc finansowo odbudowę.

Czytaj dalej

Czy uratowanie świata daje szczęście? 
Recenzja książki Wybrańcy

Większość książek fabularnych ma podobną strukturę. Jest główny bohater, wokół którego budowana jest akcja. Narasta napięcie, aż do punktu kulminacyjnego, po którym następuje koniec. W książkach fantastycznych i tych dla młodzieży ten nasz bohater zazwyczaj zostaje do czegoś wybrany, powołany, musi odegrać jakąś ważną rolę – zazwyczaj uratować świat. A co by się stało gdyby książka zaczynała się po pokonaniu zła? Dokładnie tak rozpoczyna się powieść pt. Wybrańcy autorstwa Veroniki Roth. 

Czytaj dalej

Locke wiecznie żywy

XVII-wieczny świat trwa w religijnym i politycznym kryzysie, a na horyzoncie pojawia się Locke, wydając „List o tolerancji”, w którym pisze: „…należy dokonać rozdziału spraw państwa od spraw religii i sprawiedliwie rozdzielić granice pomiędzy kościołem i państwem”; kwituje, że bez tego spory nigdy się nie skończą. 

Czytaj dalej

Walka o mistrzostwo Hiszpanii

10 kolejek do końca sezonu i ścisk w górnej stawce tabeli – tak przedstawia się obecnie sytuacja w lidze hiszpańskiej. Szanse na mistrzostwo kraju wciąż mają trzy czołowe drużyny: Atletico Madryt (66 pkt), FC Barcelona (65 pkt) i Real Madryt (63 pkt). La Liga po raz kolejny dostarcza nam wielu emocji, ponieważ to już standard, że faworyt zmierzający przez większość sezonu po zwycięstwo, zaczyna gubić punkty na finiszu. 

Czytaj dalej

Król Hurkacz triumfuje w Miami

Wielkanocny wieczór przyniósł największy w historii polskiego, męskiego tenisa sukces. Wrocławianin Hubert Hurkacz wygrał trzeci w swojej tenisowej karierze turniej. Po prestiżowy laur ATP Masters 1000 sięgnął, pokonując wschodzącą gwiazdę włoskiego tenisa, Jannika Sinnera. Finał był jednak tylko zwieńczeniem doskonałej passy na florydzkich kortach, która wprowadziła Polaka do sportowego Panteonu.

Czytaj dalej

Wyścig z czasem Paulo Sousy

Pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą Paulo Sousy już za nami. Biało-czerwoni rozegrali trzy mecze eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata w Katarze. Dla Portugalczyka była to pierwsza, a jednocześnie przedostatnia szansa na przyjrzenie się zawodnikom. Sousa z naszymi kadrowiczami ponownie zobaczy się dopiero w czerwcu podczas dwóch meczów towarzyskich. Kilka dni później rozpoczną się mistrzostwa Europy. 

Czytaj dalej

Ostatni akt sezonu

Po długiej przerwie spowodowanej odwołaniem norweskiego turnieju Raw Air, skoczkowie po raz drugi w tym sezonie zawitali do Planicy. W dniach 25-28 marca wystąpili w ostatnich konkursach zaliczanych do Pucharu Świata. Rozegrała się także walka o małą kryształową kulę w lotach i zwycięstwo w cyklu „Planica Seven”. Kilka dni rywalizacji dostarczyło sporo emocji i to nie zawsze tych pozytywnych. 

Czytaj dalej

Prawy do lewego, a może na odwrót?

Od zawsze jesteśmy świadkami najróżniejszych transferów na polskiej scenie politycznej. Odejścia, zmiany barw czy szyldów partyjnych towarzyszą nam niezmiennie w każdej kadencji sejmu i senatu od kilkudziesięciu lat. Również teraz nie obyło się bez niespodzianki. Posłanka koalicyjnego klubu Lewicy Monika Pawłowska zdecydowała się zmienić tor swojej kariery politycznej. W dodatku dość drastycznie, bo o 180 stopni. Dotychczasowa członkini Wiosny zrezygnowała ze współpracy z Lewicą i rozpoczęła swoją przygodę z Porozumieniem Jarosława Gowina.

Czytaj dalej

Śmiech. Pot. Krew i łzy

Recenzja filmu Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Nietuzinkowe spojrzenie na zemstę i popis aktorskich zdolności Carey Mulligan. Film, który przyprawił o dreszcze publiczność na festiwalu Sundance. Prowokacyjny i buntowniczy. Określany jako arcydzieło i jeden z najlepszych filmów roku. W czym tkwi fenomen najnowszej produkcji Emerald Fennell? 

Czytaj dalej

Kryształowy wyścig- zimowe podsumowanie weekendu

Kolejny tydzień marca był ostatnim etapem rywalizacji o Kryształowe Kule dla najlepszych biathlonistów i alpejczyków. Rywalizacja dwuboistów odbywała się w szwedzkiej miejscowości Ostersund. Narciarze o punkty do klasyfikacji walczyli przez cały tydzień na trasach w Lenzerheide. Wyścig o każdą pozycję gwarantował wielkie emocje, a punkty zdobyte w ostatnich zawodach często decydowały o pozycji w wyścigu o Puchar Świata.

Czytaj dalej

Miłuj bliźniego swego. O (braku) akceptacji, empatii i szacunku

Dzień, w którym ubieramy dwie różne skarpetki i rysujemy na dłoni prostą, czarną kreskę, jest wyrazem naszego wsparcia dla osób z zespołem Downa. To piękna inicjatywa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w mediach społecznościowych. Jak wiadomo, są one doskonałymi narzędziami do komunikacji i dobrze je wykorzystywać, szczególnie w szczytnych celach, ale mi marzy się urzeczywistnienie tego internetowego wsparcia. Tak na co dzień. Tak w życiu. 

Czytaj dalej